Aile ve Kişiler Hukuku

Anlaşmalı boşanma, protokol, çekişmeli boşanmada maddi ve manevi tazminat, velayet, aile içi şiddet ve tedbirlerin uygulanması.

Mersin Boşanma Avukatı

Boşanma evliliğin yasalar önünde sona ermesi durumudur. Boşanma davaları 4721 sayılı Medeni Kanunda düzenlenmiştir. 4721 sayılı Medeni Kanunu’na göre başlıca boşanma nedenleri , şiddetli geçimsizlik, evlilik yükümlülüğünün yerine getirmeme, zira (aldatma), suç işleme ve haysiyetsiz yaşam sürme, terk sebebiyle boşanma gibi birden çok nedeni vardır. Tabi tüm bu boşanma nedenleri somut olaya göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle boşanma uzman avukatı mersin avukatlık ofisimize gelerek sorularınızı sorabilir ve aydınlanabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma davaları

Günümüzde en yaygın boşanma davası çeşididir. Anlaşmalı boşanma davasının belirli şartları mevcuttur. Bunlardan biri evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekir. Eğer evlilik 1 yıldan fazla sürmüş ise eşlerden birinin açtığı davayı diğer eşin kabul etmiş olması gerekir. Taraflar hakim önünde bizzat dinlenir ve hakim tarafından iki tarafın iradesine serbestçe açıklandığı hakim tarafından kanaat getirilir.

Anlaşmalı boşanma davasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

Anlaşmalı boşanma davalarında dava dilekçesinin yanında iki tarafında serbest iradesiyle ortak bir protokol hazırlanır. Bu boşanma protokolünde çocuk varsa çocuğun velayeti, nafaka, maddi ve manevi tazminat talepleri, ortak mallar ve kişisel eşya paylaşımı, çocukla kişisel ilişki kurulması yönünde talepler açıkça yazılmalıdır. Bu nedenle boşanma avukatı Mersin Avukatlık ofisimize gelerek sorularınızı sorabilir ve dava sürecinde sizi yardımcı olarak aydınlatabiliriz.

Çekişmeli Boşanma Davaları

Tarafların karşılıklı olarak anlaşamaması durumlarında çekişmeli boşanma davası görülmektedir. Maalesef çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davaları gibi tek celse de bitmez. Uzun soluklu davalardır. Somut olaya göre çok fazla değişkenlik gösterir. Bu nedenle özellikle çekişmeli boşanma davalarında uzman boşanma Mersin Avukatınıza danışmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdir de mağduriyetlere sebebiyet verecektir.

Çekişmeli Boşanma davalarında dikkat edilmesi gerekenler

Çekişmeli boşanma davasının başlamasıyla beraber ortaya çıkacak tazminat, mal paylaşımı, çocuğun velayeti, dava süresince ve dava bitimiyle beraber hükmedilecek nafaka miktarı gibi anlaşmazlıklar ortaya çıkmaktadır. Taraflar bu süreçte psikolojik olarak fazlasıyla yıpranmaktadır. Bu nedenle sizin yanınızda olacak boşanma davalarında uzman Mersin Avukatınıza 0 537 218 66 70 telefon ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Mersin Velayetin Değiştirilmesi Davası Avukatı

Boşanma davasından sonra çocuğun velayeti kendisinde olmayan eşin diğer eşe karşı açtığı bir aile hukuku davası türüdür. Velayeti kendisine verilen tarafın durumunun değişmesi veya sonradan ortaya çıkan çeşitli nedenlerden ötürü çocuğun menfaati de göz önüne alınarak açılan dava türüdür. Velayet davası aile mahkemesinde görülmektedir. Velayetin değiştirilmesi davasındaki en önemli husus çocuğun üstün yararıdır. Bu nedenle uzman Mersin Avukatınıza danışarak velayetin değiştirilmesi davası hakkında bilgi alabilirsiniz.

Geç Gelen Adalet, Adalet Değildir

Mersin Avukat Mustafa Burkay Tunç Hukuk Bürosu

WhatsApp