Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

Yıllık İzin Ücreti Nedir? Nasıl Hesaplanır? Davası, Zamanaşımı, Faiz

//

admin

Ülkemizden insanlar bir yerde çalışıp hayatlarını devam ettiriyorlar Peki çalışma süreçlerindeki Yıllık İzin Ücreti Nedir? Nasıl Hesaplanır? Çünkü her kesin bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için bir yerde çalışması gerekiyor. Bu da onları devamlı bir iş hayatının içine sokabiliyor. İş hayatında yaşanılan bir çok sorun olduğu gibi bazen de bu sorunların üstesinde nasıl gelebileceğini bir çok insan bilmiyor. Çünkü belki hayatında ilk defa böyle bir sorunla karşılasan vardır. Ya da bu konuda çok tecrübeli birine denk gelmemiş olabilir. Bu konularda Mersin ilinde bulunan aynı zamanda baro avukatlığı yapan Avukat Mustafa Burkay Tunç insanlara elinden geldiği kadar yardımcı olamaya çalışıyor. Baro avukatlığıyla ve daha önceki aldığı davalarla da adından sıkça söz ettiren Avukat Mustafa Burkay Tunç bu konularda insanlara en yardımcı olacak doğru kişi olarak görülüyor. İşten sebepsiz yere çıkan ya da yıllık izin ücretini alamayan kişilere yardımcı olacak avukatlardan biri olarak gösterilebilir.


Yıllık İzin Fiyatı


Yıllık ücret bir işçinin bir herhangi bir özel sektör kurumunda belli bir süre çalışıp hak kazandığı bir izin olarak gösterilir. Bu işçilere gösterilen yıllık süreleri 1 yıldan 5 yıl olanlara kadar 14 gün izin verilir. 5 yıldan 15 yıla kadar olan işçilere 24 gün, 15 yıl ve daha fazla olan işçilere ise 26 gün izin hakkı bulunuyor. Bu izin hakları vergi kesintileri hariç olarak hesaplanıyor. Kamu kurumlarında bu izin süreleri değişiklik gösterebiliyor.

yıllık izin ücreti hesaplama
Yıllık izin ücreti hesaplama


Yıllık İzin Ücreti Hesaplaması

İzin süreleri doğrultusunda hesaplanan yıllık izinleri bir çok kişi bilmiyor. Bu konu ile ilgili hukuki bir danışmana ihtiyaç duyulduğunda, Mersin’de bulunan Avukat Mustafa Burkay Tunç ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

YILLIK İZİN SÜRELERİ

1 ile 5 yıl arasında olanlara (5 yıl dahil) 14 gün,

6 ile 14 yıl arasında olanlara 20 gün,

15 yıl veya daha fazla olanlara 26 gün yıllık ücretli izin verilmektedir.

Bununla birlikte, 18 ve daha küçük yaştakilerle, 50 ve daha büyük yaştakilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamayacaktır.

Kullanılmayan Yıllık İzin 14 Gün olduğu varsayılarak ve çalışanın maaşının asgari ücret olduğu varsayılarak hesaplama yapılırsa;

Günlük Brüt Ücret (1.647/30) = 54.90

Kullanılmayan Yıllık İzin Ücreti (Brüt) 54.90*14 = 768.60

SGK Kesintileri = 115.29

Gelir Vergisi = 98.00

Damga Vergisi = 5.83

Kullanılmayan Yıllık İzin Ücreti (Net) = 549.48

1 yıllık kullanılmayan yıllık izin ücreti 2016 yılı asgari ücretine göre 549,48 TL’dir.

Sizde net (AGİ Hariç) maaşınızı otuza bölerek, çıkan rakamı kullanmadığınız gün sayısı ile çarparak kullanmadığınız yıllık izin ücretinizi hesaplayabilirsiniz.


İletişim İçin Bilgiler Nelerdir?


Adres: Cami Şerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İş Hanı Kat:2 No: 3-4, 33060 Akdeniz /Mersin
Telefon: 0537 218 66 70
Çalışma saatleri hafta içi 8 – 21 saatleri arası olup hafta sonu Cumartesi günü 8 – 20 saatleri hizmet sunmuş oluyor. İşle ilgili tüm konuları detaylı bir şeklide öğrenmek istiyorsanız iletişime geçiniz…

Mersin Avukatı

Şimdi İletişime Geçin

Yorum yapın