Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

Adli Sicil ( Sabıka ) Kaydı Nasıl Silinir?

//

admin

Son zamanlarda adli sicil sabıka kaydı sildirme vatandaşların sıklıkla ihtiyaç duydukları hizmetlerin arasında bulunmaktadır. Mersin avukat bürosunda adından sıkça duyacağınız Mustafa Burkay Tunç ile iletişime geçmenizi öneririz.

Adli Sicil Kaydı Hakkında Sorulan Sorular Nelerdir?

Adli sicil kaydı nasıl silinir? Sabıka kaydı nasıl silinir? Adli sicil kaydı silinme süresi nedir? Sabıka kaydının silinmesi süre olarak ne kadardır? Gibi sorularınıza yanıt aramak isterseniz, Mersin barosuna bağlı avukat Mustafa Burkay Tunç ile iletişime geçebilirsiniz.

Adli Sicil Sabıka Kaydı Nedir?

Adli sicil, toplumda sabıka kaydı olarak bilinir. Adli sicil kaydı, hüküm olarak kesinleşmiş ceza ve güvenlik tedbirlerinin ve mahkumiyet bilgilerinin yer aldığı Adalet Bakanlığına bağlı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü bünyesinde tutulan kayıttır. Bireylerin hem Türk mahkemeleri, hem de yabancı ülke mahkemeleri nazarında almış oldukları ve Türk Hukukuna göre tanınan bütün mahkumiyet ile ilgili kararlar adli sicil kaydına kaydedilir.

Adli Sicil ( Sabıka ) Kaydına Nasıl Ulaşılır?

Türk vatandaşları adli sicil yani sabıka kayıtlarına www.turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet aracılığıyla ulaşabilmeleri mümkündür. Ayrıca ikamet ettikleri yere bağlı adliyelerinde bulunan adli sicil müdürlükleri aracılığı ile ulaşabilirler. Kişilerin adli sicil kaydını alabilmeleri için ilgili yerlere şahsi olarak başvurması gerekir. Vekaleten başvuru yaparlar ise vekaletnamede konunun açıkça yetki verilmesi gerekmektedir.

Adli Sicil Sabıka Kaydı Sorgulama?

Adli sicil sabıka kaydı nasıl nereden sorgulanır? E devlet şifresi ile sabıka kaydına bakılabilir mi? Evet e-devlet üzerinden sabıka kaydı sorgulaması yapılabilmektedir. Adli Sicil Sabıka Kaydı Sorgulama yapabilirsiniz.

Adli Sicil ( Sabıka ) Kaydı Nasıl Silinir?

Adli Sicil Kaydı silinmesi talebinde neleri kapsar öncelikle bundan bahsedelim. Maddeler ile sizlere açıklamak isteriz Mersin avukat bürosunda tercih edilen bir avukat olan mersin barosuna bağlı avukat Mustafa Burkay Tunç ile yapacağınız görüşmeler sonucunda doğru adımlarınız olacağından emin olabilirsiniz.

1- Kişilerin aldığı cezanın ya da güvenlik tedbiri infazının tamamlanması,

2- Ceza mahkûmiyetle tüm sonuçları,

3- Şikayetten vazgeçme,

4- Etkin olarak pişman olma durumu,

5- Cezai zaman aşımının dolması,

6- Genel af ilanı durumu,

7- Kişinin vefat etmesi sonucunda adli sicil kayıtları silinebilmektedir.

Adli sicil kayıtlarının silinebilmesi için öncelikle yukarıda belirtilen şartların oluşması ve sonrasındaki hukuki adımların atılması gereklidir.

Sabıka Kaydını Sildirmek için İlk Nereye Başvurulur?

Sabıka kaydını sildirmek isterseniz ilk olarak Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinir. Sonrasında adli sicil arşiv kaydına alınır ve adli sicil kaydının silinmesi de bir takım sürelere ve şartlara bağlıdır.

Avukat İletişim

Şimdi İletişime Geçin

Yorum yapın