Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

Avukat nedir? Avukat Nasıl Olunur?

//

admin

Avukatın nedir, nasıl olunur? kelime kökeni Latince olup, savunucu, mahkemeye çağıran anlamına gelir. Avukat tüzel ve gerçek kişilerin hakkını yargı önünde savunan kişidir. Diğer bir anlamla hukuki sonuç doğuracak işlemlerde müvekkilinin haklarını koruyan kişidir.

Avukatlı bir meslek olup, avukat olacakların, üniversitelerin hukuk fakültelerde eğitimlerini başarı ile tamamlamaları gerekir. Hukuk fakültesinden mezun olan avukatlar, stajını tamamlayarak avukatlık mesleğini yapmaya hak kazanır.

Avukatlık mesleği 1136 sayılı kanunla tanımlanmış olup, kanuna göre avukatlar kamu hizmeti veren serbest meslek sahibidir. Avukatlar yasal sürecin hukuka uygun olması için çözümler sunar. Mersin Barosu avukatlarından Mersin Avukat Mustafa Burkay Tunç hukuki sonuç doğuran işlemlerin yerine getirilmesinde, davalarda etkin rol alarak, müvekkilinin aleyhine olan hukuki süreçlerin yerine getirilmesine katkı sağlar.

Avukatlık Kaç Sene Okumalıyım?

Avukat olabilmek için Hukuk Fakültelerinde 4 yıl okumak gerekir. 4 yıl sonunda başarı ile mezun olanlara avukat diploması verilir. Mezun olanların aktif olarak avukatlık yapabilmesi için, 1 yılık staj süresini tamamlamaları gerekir.

Stajyer Avukat Nedir?
Stajyer Avukat Nedir?

Stajyer Avukat Nedir?

Türk yasalarına göre avukat olabilmek için, Türk vatandaşı olması ve Hukuk eğitimini tamamlaması, ön görülen staj süresini başarılı bir şeklide tamamlaması gerekir. Türk yasalara göre;

  • Kasten işlenen bir suç nedeni ile iki yıldan fazla hapis yatmak,
  • Devletin güvenliğine yönelik suç işlemek,
  • Anayasal düzene karşı işlenen suçları işlemek,
  • İhaleye fesat karıştırmak, zimmet, sahtecilik ve güveni kötüye kullanma gibi suçları işlemek,

Suçları işleyenler avukat olamazlar. Avukatların başarılı olabilmesi için sistematik düşünme yeteneğine sahip olması, analiz gücünün yüksek olması, problem çözebilme yeteneğinin yüksek olması, akıcı konuşma ve ikna yeteneğine sahip olması gerekir.

Stajyer avukat hukuk fakültesinden yeni mezun olmuş, avukatlık mesleğine atılmak için staj programına dahil edilmiş kişilerdir. Staj programı bir yıldır. Stajın 6 ayı adliyelerin çeşitli bölümlerinde çalışarak, kalan kısmı, en az 5 yıllık aktif avukatlık yapanların yanında staj görerek geçirilir.

Stajını başarılı şekilde tamamlayanlar bir baroya bağlı olarak ve serbest olarak avukatlık yapmaya başlarlar. Avukat Mustafa Burkay Tunç, Mersin Barosu avukatlarından olup, aynı zamanda serbest olarak avukatlık hizmetlerini başarılı bir şeklide yürütür.

avukatlık ücretleri
avukatlık ücretleri

Avukatlık Ücretleri Neler?

Avukatlık ücretleri baro tarafından yıllık olarak değişiklik gösterir. Baro tarafından belirlenen avukatlık ücretleri taban fiyattır. Avukatlık ücretleri dosyanın kapsamına, dava sürecinin niteliklerine ve verilen hizmetlere göre müvekkil ile avukat arasında yapılan sözleşmeye göre belirlenir.

Mersin Barosu avukatlarından Av. Mustafa Burkay Tunç Hukuki sonuç doğuracak işlemlerin yerine getirilmesinde, dava süreçlerinin hukuka uygun olarak yürütülmesinde etkin olarak avukatlık hizmetlerini yerine getirir.

Hukuki süreçlere ilişkin avukatlık ücretlerini öğrenmek isteyen kişiler, Av. Mustafa Burkay Tunç’un Mersin’de bulunan hukuk bürosuna şahsen başvurarak, 0537 218 6670 numaralı iletişim numarasın ve Whatsapp hattını kullanarak, resim web sitesinde yer alan diğer iletişim kanallarını kullanarak fiyat avantajlarından faydalanır.

Avukatın Görevleri Nelerdir?

Avukatların görevleri 1136 sayılı kanunla belirlenmiştir. Avukatlar hukuki sonuç doğuracak işlemlerin, yasalara uygun olarak çözüme kavuşturulmasını sağlarlar. Avukatlar dava takip işleri, hukuka uygun olmayan işlemlere ilişkin itiraz işlemleri yerine getirirler. Süreç içerisinde müvekkillerinin lehine olan durumların ortaya çıkartılmasını sağlarlar. Mersin Barosu avukatı Av. Mustafa Burkay Tunç etkili müvekkilinin lehine olan durumlar için gerekli tedbirleri alır.

Avukatlık Mesleğinin Branşları Var Mı?

Avukatlık mesleğinde Türk yasalarına göre branş yöntemi kabul edilmez. Ancak disiplinli çalışmalar neticesinde, ilgi alanlarına göre Avukatlar uzmanlaşır. Halk arasında Ceza Avukatı, Ağır Ceza Avukatı gibi isimler alırlar. Av. Mustafa Burkay Tunç ceza, ağır ceza, icra ve iflas, miras ve boşanma gibi birçok alanda uzmanlaşmıştır.

Mersin Avukat

Şimdi İletişime Geçin

Yorum yapın