Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

Hakaret Suçu Ve Cezası – TCK 125

//

admin

Ceza kanununda hakaret suçunun da bir yönetmeliği vardır. Hakaret Suçu Ve Cezası Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi “Hakaret” başlığını taşımaktadır. Şeref, haysiyet ve şereflerini zedeleyebilecek belirli bir fiil veya olguyla suçlayarak bir kişiye sözlü olarak hakaret eden kişinin iki yıla kadar hapis veya para cezasına çarptırılacağını belirtir.

Cezanın uygulanabilmesi için fiilin en az üç tanığın huzurunda işlenmesi gerekir. Hakaret suçu ve cezası konusunda Mersin ceza avukatı olan Mustafa Burkay Tunç avukatımız sizi bu konuda en doğru şekilde bilgilendirir.

Hakaret Suçu Ve Cezası ne kadar
Hakaret Suçu Ve Cezası - TCK 125

Hakaret Suçu Nasıl İspatlanır Neler Delil Olarak Kabul Edilir?

Mersin barosuna bağlı avukat Mustafa Burkay Tunç bu konuda gerekli olan bilgiler ışığında hakaret suçunun ispatını ortaya çıkaracaktır. Bir hakareti kanıtlamanın birçok yolu vardır. Bazı yöntemler;

  • Bir güvenlik kamerası,
  • E-posta
  • SMS
  • WhatsApp veya mektup yoluyla kaydetmeyi içerir.

Başkaları tarafından tanık olunmuşsa ek kanıtlar kullanılabilir. Ancak tanığın bilgisi dışında alınan ses kayıtlarının kullanılması tartışmalıdır. Bunun nedeni, yasadışı kanıt olarak kabul edilebilmesi ve onu kullanırken ekstra dikkat gösterilmesi gerektiğidir. Ayrıca yüksek mahkeme kararları, bu delillerin hakaret davalarında kullanılamayacağına karar vermiştir.

Hakaret Suçu Ve Cezası

Türk Ceza Kanunu’nun 125/3. maddesi, kamu görevlisine karşı işlenen suçun hakaret sayıldığını belirtmektedir. Dini, siyasi, sosyal, felsefi veya düşünce inançları nedeniyle birine hakaret eden kişi bir yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Aleni hakaret suçunun olağan cezasına ek olarak, hakimin bir yıl hapis cezası 1/6 oranında artırılacak. Bu cezayı 1 yıl 2 ay yapar. Mersin avukat ve bu konularda uzman olan Mustafa Burkay Tunç sizlere bu konuda en kapsamlı bilgileri vererek bu konularda doğru bir yol izlemenize olanak tanır. Avukatımıza kendi resmi internet sitesinden ulaşabilir ve aynı zamanda 0 537 218 66 70 numaralı telefondan iletişim kurarak görüşme sağlayabilirsiniz.

Hakaret Suçu Cezası Kaç TL?

Hakim, hakaret için 100 TL ile 7300 TL arasında bir para cezasına hükmedebilir. Cezalar günde en az 20 TL olmak üzere gün karşılığı 100 güne kadar çıkabilmektedir. 5 günden az olmayacak ve 730 günden fazla olmayacak şekilde hesaplanır.

Yorum yapın