Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

İş hukuku avukatı 2022 mersin kapıcı avukatı

//

admin

Mersin iş hukuku avukatı tarafında; Kapıcı avukatı, Apartman görevlisi avukatı tazminat hakkı nasıl hesaplanır gibi konuları ele aldık. Sizlerde bu konuda bilgi almak istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bilindiği üzere kapıcılarda 4857 sayılı İş Kanununa tabidir. Bunun yanında 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu, buna ek olarak da Konut Kapıcıları Yönetmeliği bu meseleye ilişkin özel hükümler içermektedir.

Bu yazımızda kapıların ve apartman görevlilerinin kapıcı haklarını, kapıcı kıdem tazminatlarının nasıl hesaplandığını, bu kıdem tazminatından kimin sorumlu olacağını değineceğiz.

Kapıcıların ve apartman görevlilerinin kıdem tazminatı hak kazanma şartı nedir ?

Kapıcıların veya apartman görevlilerinin kıdem tazminatı hak kazanabilmeleri için en az 1 yıl çalışma süresini doldurması şarttır.

2022 yılında İstifa edecek olan kapıcı veya apartman görevlisi tazminata hak kazanır mı ?

Durduk yere istifa edilmesi durumunda iş kanunumuz gereğince tazminata hak kazanılmaz. Bu nedenle kapıcıların ve apartman görevlilerinin iş kanunu md 24’te yer alan haklı nedenlerle ayrılması durumunda tazminata hak kazanır. Herhangi bir hak kaybı yaşanmaması adına İş hukuku Mersin Kapıcı ve apartman görevlisi Avukatı olan Av. Mustafa Burkay Tunç avukatlık ofisine danışabilirsiniz.

Zorla istifa ettirilen ve ibraname imzalatılan kapıcı kıdem tazminatına hak kazanabilir mi ?

Genelde kapıcıya kıdem tazminatı ödenmemesi için kötü muameleyle mobbing uygulanarak istifaya zorlanır. Bu tarz durumlarda sizlere karşı baskı yapıldığını, mobbing yapıldığını ispatlamanız takdirde kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.

Ayrıca işten çıkartıldığınızda ‘’ bütün haklarınızı aldığınıza dair ‘’ imzalatılan evrakında bir geçerliliği bulunmamaktadır. Yargıtay uygulamalarına göre örneğin iş sözleşmesi sona erdikten iki hafta sonra işçi ibraname imzalamışsa bu ibraname geçersizdir. İbranamenin tarih içermemesi ve içeriğinden de fesih tarihinden sonra düzenlendiğinin açıkça anlaşılmaması durumunda ibranameye değer verilemez.

Kapıcıların veya apartman görevlisinin kıdem tazminatını kim öder ?

Söz konusu husus KMK kanununda geçmektedir. KMK md 20’ye göre kapıcıların kıdem tazminatından kat malikleri sorumludur. Yani söz konusu binada daire sahipleri kişiler kapıcının kıdem tazminatını ödemekle sorumlu olur.

Kapıcıların kıdem tazminatına neler dahil edilir ?

Ülkemizde genelde kapıcılar sitelerde kapıcı dairelerinde ücretsiz olarak oturmaktadır. Kapıcıların oturduğu ev kıdem tazminatı hesaplamasında önem arz etmektedir. Çünkü oturduğu evin kira bedeli karşılığı, faturalar ( elektrik ve su ) sabit giderler, sosyal yardımlar giydirilmiş brüt ücret hesabına dahil edilecektir.

Mersin Kapıcı ve apartman görevlisi iş hukuku avukatı tavsiyesi

Mersin ili Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehridir. Şehrin kalabalıklığı, çalışan işçi sayısı dikkate alındığında iş davalarında  inanılmaz bir artış bulunmaktadır. Yine günümüzde de teknolojinin gelişmesiyle insanlar internet ortamını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu nedenle internet üzerinden aktif bir şekilde araştırmalar yaparak avukatlar arasında kendine en uygun seçimi yapmaya çalışmaktadır. Biz de bu bağlamda Mersin kapıcı ve apartman görevlisi iş hukuku avukatı tavsiyesi yazıları yazarak sizleri bilgilendirmek için bu yazıları yazmaktayız.

Mersin’in en iyi kapıcı ve apartman görevlisi iş hukuku avukatı nasıl bulunur ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tazminat alma hakkınız kanundan doğmaktadır. Bu süreç içerisinde sizi en iyi şekilde bilgilendiren, rahatlıkla ulaşabileceğiniz, meslek etiklerine uyan, lehe ve aleyhinize olacak tüm sonuçları size güzel bir şekilde aktaran, müvekkillerinin haklarını daha en başından sonuna kadar savunan avukattır.

Mersin kapıcı ve apartman görevlisi iş hukuku avukatı kimlerdir ?

Mersin barosuna bağlı olarak çalışan avukatlardır. Ancak özel olarak iş hukukuyla ilgilenen avukatlarla görüşmenizi tavsiye ederiz.

En kısa sürede nasıl tazminatımı alabilirim ?

İşçilik alacakları davası zorunlu arabuluculuğa tabidir. Eğer davalı site yönetimi dava açılmadan önce arabuluculuk süresince hak ettiğiniz tazminatınızı ödemeyi kabul ederse ortalama 3 hafta içinde tazminata hak kazanırsınız.  

Mersin İş Hukuku Avukatı konusunda detaylı bilgi ve nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda bizlere iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz

Yorum yapın