Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

İştirak Nafakası nedir? Nasıl Hesaplanır 2022

//

admin

İştirak nafakası nedir? Çocuk için nafaka olarak bilinen; nafaka davalarından sadece biridir. Peki iştirak nafakası nasıl heaplanır? 2022’de ki güncel nafaka ücretleri ve daha fazlası…

İştirak Nafakası ( Çocuk için nafaka) nedir?

Kesinleşen boşanma kararıyla beraber tarafların müşterek çocuklarının velayeti eşlerden birine verilir. Ancak çocuğun velayetinin taraflardan birine verilmiş olması, diğer tarafın çocuğun bakım, eğitim ve diğer giderlerine katlanmayacağı anlamına gelmemektedir.

İşte çocuğun velayeti kendisine verilmeyen eşin, çocuğun bakım, eğitim ve gider giderleri için ödemek zorunda kaldığı nafakaya iştirak nafakası denir. İştirak nafakası nasıl alınır? ilgili daha fazla ve daha detaylı bilgi almak istiyorsanız mersin avukatlarından Av. Mustafa Burkay Tunç hukuk bürosuna ulaşabilirsiniz.

İştirak nafakası (Çocuk için nafaka) kime ödenir?

Çocuk henüz ergin olmadığı için ( 18 yaşından küçük olması nedeniyle) çocuğun velayetini elinde bulundurmayan anne veya baba tarafından velaleti elinde bulunduran anne veya babaya ödenir.

Mahkeme tarafından iştirak nafakası ne kadar hükmedilir?

Burada temel kriter gücün yettiği kadardır. Mahkeme tarafından bir sosyal ve ekonomik araştırma yapılır. Bu sosyal ve ekonomik araştırmayı ise mahkeme kolluk güçleri aracılığıyla yapar. Ayrıca tarafların taşınmaz ve mal sahipliğine ilişkin TAKBİS ve TAKBAS sorguları yapılır.

Yine bunların yanında davacı taraf davalı tarafın banka hesaplarının dökümlerini isteyebilir. Davalı taraf sigortalı çalışıyorsa SGK’ya müzekkere yazılarak maaş, ücret gibi alacaklarının dosyaya bildirilmesini isteyebilir.

iştirak nafakası nasıl alınır?
iştirak nafakası nasıl alınır?

İştirak nafakasında kusur araştırması yapılır mı?

İştirak nafaka talebinde kusur araştırılması yapılmaz. Kusur araştırmasından kastımız boşanma davasında kimin daha kusurlu olup olmadığıdır. Çünkü burada amaç tarafların kusur durumu değil müşterek çocuğun üstün yararıdır.

Boşanma davam kesinleşti? Kesinleşme kararından sonra iştirak nafakası isteyebilir miyim?

Evet boşanma davası süresince eğer çocuk için iştirak nafakası talep etmediyseniz, açacağınız iştirak nafakası talepli dava ile çocuk için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

18 yaşından büyük çocuk iştirak nafakası talep edebilir mi?

Hayır. Kanun iştirak nafakasını 18 yaşından küçük yani ergin olmayan çocuklar için düzenlemiştir. Müşterek çocuğun 18 yaşından büyük olması halinde talep edilecek olan nafaka iştirak nafakası değil yardım nafakasıdır.

Burada müşterek çocuğun öğrenci olup veya olmamasının bir önemi yoktur. Temel kriter çocuğun ergin olup olmamasıdır.

Mahkeme tarafından iştirak nafakasına hükmedildi, ancak nafaka borçlusu eşim nafakayı ödemiyor ne yapılabilir?

Bu durumda iştirak nafakasını ödemeyen eşe karşı icra takibi açılabilir. Takibin kesinleşmesiyle beraber halen ödemez ise icra ceza mahkemesinde nafaka yükümlülüğünü ihmal eden borçlu hakkında dava açılabilir. Bu suçun cezası 3 aya kadar tazyik hapsidir. Hapis kararının uygulanmasına başladıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse borçlu tahliye edilir. Nafaka ödemediği için tazyik hapsine mahkûm edilen kişinin cezası ertelenmez, paraya da çevrilmez.

İştirak nafakası (Çocuk için nafaka) nasıl arttırılır?

Bilindiği üzere özellikle de 2022 yılında ülkemizde büyük bir ekonomik kriz bulunmaktadır. Bu nedenle örneğin çocuk için verilen nafakanın değerinin çok az olması, nafaka yükümlüsünün mali koşullarının iyileşmesi, zenginleşmesi gibi durumlarda iştirak nafakasının arttırılmasını açacağınız dava ile talep edebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davasında tarafların protokole iştirak nafakasıyla ilgili bir hüküm koymaması halinde ne olur?

Tarafların boşanma protokolünde bu hususa değinmemeleri halinde mahkemece resen bir miktar verilerek karar verilir.

İştirak nafakasında görevli mahkeme hangisidir?

İştirak nafakasında görevli mahkeme aile mahkemeleridir. Aile mahkemelerinin bulunmadığı il veya ilçelerde ise asliye hukuk mahkemeleri bakmakla görevlidir.

İştirak Nafakası nedir? Nasıl Hesaplanır 2022
mersin iştirak nafakası avukatı

Mersin Kadın İştirak nafakası, Mersin Kadın Boşanma avukatı

Toplumumuzda maalesef ki en çok kadınların hakkı yenmektedir. Zira genelde erkek tarafı çocukların velayetini almaya bile sıcak bakmamaktadır. Bu nedenle boşanma davaları ve iştirak nafakası davalarında mutlaka bir avukattan yardım almanız gerekmektedir. Mersin boşanma avukatı ve Mersin kadın iştirak nafakası avukatı olarak Av. Mustafa Burkay Tunç mesleğe başladığından bu yana çok defa boşanma ve iştirak nafakası davalarında kadın vekilliği yapmaktadır. Bu nedenle hakkınız yenmemesi, çocuğunuzun ve sizin daha iyi bir gelecek kurmanız adına Mersin Kadın Boşanma ve iştirak nafakası Avukatı Mustafa Burkay Tunç’a başvurabilirsiniz.

İştirak nafakası Mevzuatta Geçen Madde Şu Şekilde

Madde 327– Çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması için gerekli giderler ana ve baba
tarafından karşılanır.
Ana ve baba, yoksul oldukları veya çocuğun özel durumu olağanüstü harcamalar yapılmasını
gerektirdiği takdirde ya da olağan dışı herhangi bir sebebin varlığı hâlinde, hâkimin izniyle çocuğun
mallarından onun bakım ve eğitimine yetecek belli bir miktar sarfedebilirler.

Mersin’in en iyi iştirak nafakası (çocuk için nafaka) ve boşanma avukatı

Maalesef evlilik birliğinin temelinden sarsılması süreci uzun ve yıpratıcı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde sizi en iyi şekilde bilgilendiren, rahatlıkla ulaşabileceğiniz, meslek etiklerine uyan, lehe ve aleyhinize olacak tüm sonuçları size güzel bir şekilde aktaran, müvekkillerinin haklarını daha en başından sonuna kadar savunan avukattır.

Mersin iştirak nafakası (çocuk için nafaka) ve Boşanma Avukatı Tavsiyesi 

Mersin ili Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehridir. Şehrin kalabalıklığı, evli çiftlerin birbirine karşı tahammülsüzlüğüyle beraber son dönemlerde boşanma davalarında inanılmaz bir artış bulunmaktadır. Yine günümüzde de teknolojinin gelişmesiyle insanlar internet ortamını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu nedenle internet üzerinden aktif bir şekilde araştırmalar yaparak avukatlar arasında kendine en uygun seçimi yapmaya çalışmaktadır. Biz de bu bağlamda Mersin iştirak nafakası (çocuk için nafaka) ve boşanma avukatı tavsiyesi yazıları yazarak sizleri bilgilendirmek için bu yazıları yazmaktayız.

Mersin iştirak nafakası (çocuk için nafaka) ve boşanma avukatı kimlerdir ?

Mersin barosuna bağlı olarak çalışan avukatlardır.

Yorum yapın