Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? örneği 2022

//

admin

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? Nelere dikkat etmeliyiz. 2022 yılında boşanma dilekçesi örneği ve daha fazlası. Boşanma davası açabilmek için dava açan tarafın boşanma dava dilekçesi hazırlaması ve bu boşanma dava dilekçesiyle mahkemeye başvurması gerekir.

Günümüzde boşanmak isteyen taraflar kendi başına veya arzuhalciye yazdırdıkları dilekçelerle boşanma davası açtıkları da görülmektedir. Ancak boşanma dava dilekçesindeki yapılacak bir eksilik veya usulü bir hata telafisi imkansız mağduriyetlere sebep olabilir. Hukukumuzda usul hukuku dediğimiz usul ve biçimler çok geniş detaylı yargılama usulü olarak düzenlenmiştir.  Bu nedenle bir boşanma davası avukatı olmadan dava açmamanızı tavsiye ediyoruz.

Boşanma davası açmadan önce sebepler için mevzuatta geçerli boşanma davası sebeplerine göz atmanızı öneririz.

Boşanma dilekçesinde bulunması gerekenler;

Mahkeme adı :

Görevli mahkeme aile mahkemeleridir. Dolayısıyla dilekçelerinize başlarken hangi şehirde açacağınızı belirterek nöbetçi Aile Mahkemesi Hakimliği’ne şeklinde başlık ile başlamalısınız.

Eğer bulunduğunuz şehir veya ilçede aile mahkemesi bulunmaması halinde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açılması gerekir.

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? örneği 2022
Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? örneği 2022

Davayı nerede açmalıyız?

Davanın nerede açılması gerektiği yukarıda da bahsettiğimiz üzere usul hukukunun konusudur. Burada HMK’ya göre yetkili mahkemeyi tespit etmemiz gerekir.

-Davacının yerleşim yeri (ikametgahı)

-Davalının yerleşim yeri (ikametgahı)

-Tarafların en son 6 aydan fazla birlikte oturdukları yer mahkemesi

Davacı ile davalının adı, soyadı, adresleri ve tc kimlik numarası;

Boşanma dava dilekçesinde tarafların adı ve soyadı yeterli olmayıp aynı zamanda dava dilekçesinde adresinin de yazılı olması gerekir. Davalı tarafa tebligatın yapılamamış olması halinde davalı için kanuni süreler başlamaz. Burada dikkat edilmesi gereken husus tebligatın mahkeme tarafından resen araştırılarak yapılması gerektiğidir. Bu nedenle dava dosyasının içine gerekli tebligat masraflarının bulunması gerekir.

Eğer hiçbir türlü davalı tarafa boşanma dava dilekçesi tebligatın tebliğ yapılamaması durumunda ilanen tebligat yoluna gidilir.

Davacının boşanma dilekçesinde bulunması gereken zorunlu unsurlardan biri de T.C. kimlik numarasıdır. Dilekçede T.C. kimlik numarasının bulunmaması halinde mahkemece davacıya 1 haftalık kesin süre verilir. Kesin süre niteliği itibariyle önemlidir. Zira kesin süre içerisinde mahkemeye bildirmezseniz mahkemece boşanma davasının açılmamış sayılmasına karar verilir.

Boşanma dilekçesindeki iddiaların dayanağı olan olaylar;

Boşanma dava dilekçelerinin temelinde vakıalar(olaylar) vardır. Taraflar bu olayları dilekçelerinde belirtmeleri gerekir. Dava dilekçesinde değinmediğin bir hususa duruşmalarda değinilemez. Taraflar bu iddialarını ön inceleme duruşmasına kadar dilekçeler aşamasına kadar mahkemeye sunmak zorundadır.

Dilekçelerle sunulan olayların gerekçelerinin güzel bir dille gerekçelendirilerek mahkemeye sunulması gerekmektedir. Hukuk sisteminde ben boşanmak istiyorum diye bir boşanma sebebi bulunmamaktadır.

Örneğin eşim bana hakaret ve tehdit etti bu nedenle aramızda geçimsizlik var demek suretiyle boşanma talep edilemez. Dilekçeler aşamasında belirtilen hususların gerekçelerinin tam ve düzgün bir şekilde mahkemeye aktarılması gerekmektedir.

Boşanma davası bir husus davası olduğundan dolayı mahkemenin resen incelemesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? örneği 2022
Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? örneği 2022

Talep Sonucu;

Boşanma dava dilekçesinde talep sonucunuzu açıkça belirtmeniz gerekir.

Bu talep sonuçları tarafların boşanması

Müşterek çocukların velayeti

Müşterek çocuk yanınızda kalmıyor ise çocuk ile kişisel ilişki tesisi

İştirak nafakası

Yoksulluk nafakası

Tedbir nafakası

Maddi ve manevi tazminatlardır.

Burada taleplerinizi açık açık belirtmezseniz mahkeme tarafından bu talepler dikkate alınmaz. Bu yüzden örneğin velayet istiyorsanız çocukların ismini, nafaka ve tazminat talep ediyorsanız talep edeceğiniz rakamları açıkça belirtmeniz gerekir.

2022 Yılında Dava açma ücretleri ne kadar?

Mersin’in en iyi boşanma avukatı nasıl bulunur ?

Boşanma davası sürecinde sizi en iyi şekilde bilgilendiren, rahatlıkla ulaşabileceğiniz, meslek etiklerine uyan, lehe ve aleyhinize olacak tüm sonuçları size güzel bir şekilde aktaran, müvekkillerinin haklarını daha en başından sonuna kadar savunan avukattır.

Mersin Boşanma Avukatı Tavsiyesi 

Mersin ili Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehridir. Şehrin kalabalıklığı, evli çiftlerin birbirine karşı tahammülsüzlüğüyle beraber son dönemlerde boşanma davalarında inanılmaz bir artış bulunmaktadır. Yine günümüzde de teknolojinin gelişmesiyle insanlar internet ortamını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu nedenle internet üzerinden aktif bir şekilde araştırmalar yaparak avukatlar arasında kendine en uygun seçimi yapmaya çalışmaktadır. Biz de bu bağlamda Mersin boşanma avukatı tavsiyesi yazıları yazarak sizleri bilgilendirmek için bu yazıları yazmaktayız.

Mersin boşanma avukatı kimlerdir ?

Mersin barosuna bağlı olarak çalışan avukatlardır. Boşanma konusunda adli vekillik yapmaktadırlar.

Yorum yapın