Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

Velayet Davası, Süresi, Dilekçe Örneği

//

admin

Velayet davası, çocuğun erginliğine dek bakım ve haklarını korumak adına eşlerden birinin diğerine karşı açtığı davadır. Velayet davaları aile hukuku kapsamında olup görevli mahkeme aile mahkemesidir. Mersin boşanma avukatı Mustafa Burkay Tunç kişi ve aile hukuku davalarında yetkinliğin ve içtihatlara hakim olmanın önemini vurguluyor.

Velayet davalarında Yargıtay kararlarına göre ayırt etme gücünün önemi büyüm önem arz ediyor. Öyle ki ayırt etme gücüne erişmiş çocuklarda mutlaka çocuğun da hâkim tarafından dinlenmesi gerektiği savunuluyor. Mersin avukatlarından Mersin boşanma avukatı Mustafa Burkay Tunç, velayet davalarında en önemli hususun alanında uzman bir avukat tarafından dosyanın takip edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Velayet Davasının Süresi

Velayet hakkı TMK 335’de de belirtildiği üzere yalnızca anne ve babaya aittir. Mersin boşanma avukatı avukat Mustafa Burkay Tunç velayet davalarında müvekkillerini tüm bu süreler hakkında bilgilendirmektedir. Velayet davası boşanma davası sürerken açılmakta olup daha sonra da açılmasına karar verilebilir. Boşanma davasıyla birlikte açılan velayet davalarında toplam süre 449 günü geçmeyecektir. Velayet davalarında yetkili mahkeme davalının yerleşim yeri olmakla birlikte davacı yerleşim yeri de olabilmektedir. Örneğin davalı yerleşim yeri Mersin ise dava da burada açılacaktır.

Evlilik birliği devam ederken çocuğun velayeti ortak velayet yani hem anaya hem de babaya aittir. Eşlerden birinin ölümü durumunda velayet hakkı sağ kalan eşe aittir. Boşanma davasının sürdüğü durumlarda ise Mersin boşanma avukatı Av. Mustafa Burkay Tunç, hâkim tarafından geçici olarak velayetin eşlerden birine tayin edilebileceğini gösteriyor. Bu durumda velayet hakkı;
• Evlilik sürecinde ana ve babaya
• Boşanma aşamasında hâkim tayiniyle eşlerden birine
• Boşanma sonunda çocuğun haklarını ve yaşamsal, psikolojik, fizyolojik, eğitim, sağlık konularında ihtiyaçları karşılayabilecek güçteki eşe
• Ölüm hâlinde hayatta kalan eşe verilir.

Velayet Davası Dilekçe Örneği

Velayet Davası, Süresi, Dilekçe Örneği
Velayet Davası, Süresi, Dilekçe Örneği

Velayet davalarında mahkemeye sunulacak dilekçe ve dosyanın takibinde mutlaka uzman bir avukattan hukuki danışmanlık alınmalıdır. Mersin boşanma avukatı Avukat Mustafa Burkay Tunç velayet davalarında her türlü hukuki danışmanlığı sunmakta olup 0 537 218 66 70 numaralı hattan ulaşılabilmektedir.


…. Aile Mahkemesine

Davacı:
Vekili: Avukat Mustafa Burkay Tunç
Adres:
Davalı:
Konu:
Hukuki Sebepler:

Mersin Avukatı

Şimdi İletişime Geçin

Yorum yapın