Camişerif Mahallesi, Mücahitler Caddesi, Hilmi Dikici İşhanı Kat:2 No:3-4 Akdeniz/Mersin

Hemşire ve hastane görevlileri avukatı ve hakları 2022

//

admin

Mersin iş hukuku avukatı mustafa burkay tunç hemşire ve hastane görevlileri avukatı ve olarak hizmet vermektedir. Bilindiği üzere hemşireler ve diğer hastane personelleri 4857 sayılı İş Kanununa tabidir.

Bu yazımızda hemşirelerin ve diğer hastane personellerinin haklarını, hemşirelerin ve diğer hastane personellerinin kıdem tazminatlarının nasıl hesaplanacağına değineceğiz.

Hemşirelerin ve diğer hastane personellerinin kıdem tazminatı hak kazanma şartı nedir ?

Hemşirelerin ve diğer hastane personellerinin kıdem tazminatı hak kazanabilmeleri için en az 1 yıl çalışma süresini doldurması şarttır.

2022 yılında İstifa edecek olan hemşire ve diğer hastane personellerinin tazminata hak kazanır mı?

Durduk yere istifa edilmesi durumunda iş kanunumuz gereğince tazminata hak kazanılmaz. Bu nedenle

Hemşirelerin ve diğer hastane personellerinin iş kanunu md 24’te yer alan haklı nedenlerle ayrılması durumunda tazminata hak kazanır. Herhangi bir hak kaybı yaşanmaması adına Mersin İş hukuku avukatı Mersin hemşire ve diğer hastane personelleri Avukatı olan Av. Mustafa Burkay Tunç avukatlık ofisine danışabilirsiniz.

Hemşire ve hastane görevlileri avukatı
Hemşire ve hastane görevlileri avukatı ve hakları 2022

Zorla istifa ettirilen ve ibraname imzalatılan hemşire ve diğer hastane personelleri kıdem tazminatına hak kazanabilir mi?

Genelde iş sözleşmesiyle çalışanların kıdem tazminatı ödenmemesi için kötü muameleyle mobbing uygulanarak istifaya zorlanır. Bu tarz durumlarda sizlere karşı baskı yapıldığını, mobbing yapıldığını ispatlamanız takdirde kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.

Ayrıca işten çıkartıldığınızda ‘’ bütün haklarınızı aldığınıza dair ‘’ imzalatılan evrakında bir geçerliliği bulunmamaktadır. Yargıtay uygulamalarına göre örneğin iş sözleşmesi sona erdikten iki hafta sonra işçi ibraname imzalamışsa bu ibraname geçersizdir. İbranamenin tarih içermemesi ve içeriğinden de fesih tarihinden sonra düzenlendiğinin açıkça anlaşılmaması durumunda ibranameye değer verilemez.

Hemşirelerin kıdem tazminatına neler dahil edilir?

Kıdem tazminatı hesabında giydirilmiş brüt ücret hesabı dikkate alınır. Burada ilk önce iş sözleşmesiyle çalışan hemşirenin almış olduğu aylık son net ücreti brüt ücrete çevrilir. Brüt ücretin üzerine ikramiye, devamlılık arz eden prim ücreti, yakacak yardımı, giyecek yardımı, kira, aydınlatma, servis yardımı, yemek yardımı ve benzeri ödemeler kıdem tazminatı hesabına dahil edilir.

Hemşireler konusunda burada en dikkat çekmek istediğimiz husus icap nöbetidir. Bilindiği üzere hemşirelerde icap nöbetçi diye bir nöbet sistemi bulunmaktadır. Kıdem tazminatı hesabı yapılırken icap nöbeti ücreti de kıdem tazminatı hesabına dahil etmeyi unutmayınız.

Mersin İş Hukuku Avukatı

Şimdi İletişime Geçin

Mersin hemşire ve diğer hastane personellerinin iş hukuku avukatı tavsiyesi

Bilindiği üzere sağlık alanında Mersin ili bir hayli gelişmiş durumdadır. Bu nedenle de diğer illere kıyasen çok fazla sayı da hastane bulunmaktadır. Bu da iş sözleşmesiyle çalışan sayılarının fazlalığını göstermektedir. Burada ki temel amacımız iş sözleşmesiyle çalışan hemşire ve diğer hastane personellerinin haklarını korumaktadır.

 Yine günümüzde de teknolojinin gelişmesiyle insanlar internet ortamını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu nedenle internet üzerinden aktif bir şekilde araştırmalar yaparak avukatlar arasında kendine en uygun seçimi yapmaya çalışmaktadır. Biz de bu bağlamda Mersin hemşire ve diğer hastane personeli iş hukuku avukatı tavsiyesi yazıları yazarak sizleri bilgilendirmek için bu yazıları yazmaktayız.

Mersin’in en iyi hemşire ve diğer hastane personelleri avukatı nasıl bulunur?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tazminat alma hakkınız kanundan doğmaktadır. Bu süreç içerisinde sizi en iyi şekilde bilgilendiren, rahatlıkla ulaşabileceğiniz, meslek etiklerine uyan, lehe ve aleyhinize olacak tüm sonuçları size güzel bir şekilde aktaran, müvekkillerinin haklarını daha en başından sonuna kadar savunan avukattır.

Mersin hemşire ve diğer hastane personelleri iş hukuku avukatı kimlerdir?

Mersin barosuna bağlı olarak çalışan avukatlardır. Ancak özel olarak iş hukukuyla ilgilenen avukatlarla görüşmenizi tavsiye ederiz.

En kısa sürede nasıl tazminatımı alabilirim?

İşçilik alacakları davası zorunlu arabuluculuğa tabidir. Eğer davalı site yönetimi dava açılmadan önce arabuluculuk süresince hak ettiğiniz tazminatınızı ödemeyi kabul ederse ortalama 3 hafta içinde tazminata hak kazanırsınız.  

Yorum yapın